Czysta karta, która się zapełnia

Dzieci to skarbnica wiedzy, ale zanim tę wiedzę posiądą, chłoną wszystko, co napotkają na swojej drodze. Mam tu na myśli słownictwo i wiedzę przede wszystkim z najbliższego otoczenia, to jest rodziny, podwórka, przedszkola, rówieśników. Aby wiedza ta była bogata w to, co ważne i kształtujące młodego człowieka całościowo, warto pamiętać, że bardzo dużo leży po naszej stronie - dorosłych. Oprócz tego, że nasza mowa powinna być jak najbardziej poprawna językowo, to sposób wypowiadania się jest równie ważny. I powiem to także z własnego doświadczenia - już na etapie ciąży, kiedy moje dziecko kopało mnie z każdej strony, rozmawiałam z nim, a kiedy się urodziło, widząc, jakie ma potrzeby i trudności, starałam się  z nim o tym rozmawiać. Czasem czułam bezsilność, zmęczenie albo zupełnie odwrotnie - miałam mnóstwo pomysłów na to, jak spędzić wspólny czas - wszystko to mówiłam na głos i opisywałam swojemu dziecku. Nie będę ukrywała, że dokładność opisów, używanie różnorodnych słów, czyli rzeczowników, czasowników,  przymiotników, przysłówków, a przy tym dokładne opisywanie tego, co robię ja, moje dziecko, co robią i czują inni, sprawiło, że moja córka  w wieku lat trzech ma ogromny zasób słownictwa i bogatą wiedzę o świecie. Dla mnie niezwykłe jest to, jak świadomie tak małe dziecko operuje mową i dopytuje o to, co jeszcze nieznane.

Czy wystarczą same opisy? Oczywiście, że nie. Wiele okazji do rozmów stwarzają nam pomoce i zabawki, bo pojawiają się tam kolory, figury, kształty, zwierzęta czy coś jeszcze innego. Dobór odpowiednich pomocy zawsze jest ważny. Dla mnie ogromnie istotne jest to, aby zabawka nie przestymulowała malucha, a miała walor edukacyjny, odpowiedni do wieku i potrzeb dziecka. Będąc wnikliwym obserwatorem, można doskonale trafić w gust młodego człowieka.

Drewno zostaje z nami na lata

Zabawki drewniane posłużą na lata. Przekonałam się o tym dawno, ale cały czas utwierdzam się w swoim przekonaniu i trafnym wyborze obranego kierunku. Cudownie też, kiedy różne zabawki można kupić u jednej firmy, a do tego pojawiają się tam co jakiś czas nowości dostosowane do różnych grup wiekowych, w dodatku dokładnie opisane, co dla wielu rodziców jest cennym atutem przy wyborze. Rodzic, który poznaje świat zabawek i przygląda się bacznie swojemu dziecku, bez wątpienia będzie wdzięczny za tego rodzaju podpowiedź w postaci opisu czy instrukcji. Dla rodzica, który inwestuje w dobór odpowiednich zabawek/pomocy, również każda zniżka czy rabat są istotne, podobnie jak wybór kilku pomocy i wysyłka w jednej paczce, stąd różnorodność oferty to dla wielu sprawa kluczowa.

Jestem nauczycielem, więc muszę podkreślić, jak ważne jest zadbanie o odpowiednie pomoce, w tym przypadku rozwijające mowę  i wiedzę. Coraz częściej dzieci potrzebują różnego rodzaju terapii, rośnie też zapotrzebowanie na terapię indywidualną. Szczerze powiem, że choć jestem terapeutą, a terapia jest dla mnie okazją do pracy i wykonywania tego, co kocham, to bardzo smuci mnie ten fakt.  Oczywiście korygowanie wad wymowy, motoryki, koordynacji czy budowanie wiedzy o sobie samym, otaczającym świecie jest istotne i trzeba to robić, ale można zapobiec powstaniu wielu trudności już w bardzo wczesnym okresie życia dziecka. Na przykład mowa pociąga za sobą inne ważne umiejętności, bowiem pomaga komunikować się ze światem i wyrażać potrzeby, emocje, a jak to zrobić, kiedy ma się z nią trudność? Wtedy niestety rodzi się frustracja dziecka, spada wiara we własne możliwości i chęć pokonywania barier. Tu właśnie znów warto odnieść się do rozmów i zabawy pomocami, które pomogą rozwinąć mowę i wiedzę o świecie.

Mowa według mnie idzie trochę w parze z budowaniem wiedzy o świecie czy sobie samym, o najbliższym otoczeniu, bo kiedy się coś wie, to chce się to wyrazić i powiedzieć - a jak czuje się dziecko, kiedy na przykład wie, jak nazwać daną rzecz, a mimo iż wiekowo jest już w stanie, to nie może tego zrobić z powodu różnych trudności? To bardzo frustrujące.  Prawidłowa mowa buduje pewność siebie i buduje zasób słów, które dziecko przenosi na życie codzienne.

Niezwykłe jest to - mnie osobiście to zdumiewa - jak niejednokrotnie w łatwy sposób można z dzieckiem budować wiedzę o otaczającym świecie.  Czasem wystarczy jakiś pretekst czy podstawa w postaci zabawki, która nakieruje na odpowiedni tor. Ważna tu rola nasza, dorosłych, aby nie ucinać dziecięcej ciekawości, kiedy pada pytanie „dlaczego”?, „co to jest”? Ale też ważne jest, aby podczas zabawy, kiedy dziecko otrzymuje wartościową pomoc, a samo nic nie mówi, nazywać to, co robi, zapytać o jego emocje, odczucia. To buduje też relację na linii dziecko-rodzic. W przypadku młodszych dzieci istotne jest to, aby nie spadła nasza motywacja w tworzeniu monologów. Jestem pewna, że niejedna mama usłyszała z najbliższego otoczenia słowa typu: „przecież on cię nie rozumie”, „przecież ci nie odpowie”, „mówisz jak do dorosłego”, albo nawet spotkała się z wyśmiewaniem ze sposobu wypowiadania się. Sama przeszłam przez tego rodzaju krytykę i powiem z czystym sumieniem, że trzeba wierzyć w siłę swojej intuicji i jeśli ważne jest dla nas to, co będzie potrafiło nasze dziecko - ale nie po to, by było Einsteinem, ale aby w żyło mu się jak najlepiej - to uczulam na przykre komentarze i zachęcam do działań, bo warto, to naprawdę działa!

Intuicja i obserwacja to właściwy kierunek

Wybierając pomoce dla dzieci czy wychowanków, kierujmy się swoją obserwacją, intuicją. Jeśli chcemy budować z dzieckiem wiedzę o świecie, wybierajmy te pomoce, które staną się początkiem rozmów w danym temacie. Wiele z dostępnych zabawek, mimo iż może wyglądają niepozornie, daje spore pole do działań, wskazuje kierunek rozmów, jak również może przyczyniać się do poszerzania słownictwa czy też nauki.

Zabawki, które są doskonałe podczas budowania wiedzy o świecie, to na przykład:

Panda drewniany gryzaczek

Ktoś może zapytać: ale jak to, gryzak i budowanie wiedzy o świecie? Ano właśnie tak! Już w tak młodym wieku dziecko nie dość, że otrzymuje bezpieczną zabawkę, ćwiczy właściwy chwyt, to jeszcze poznaje wygląd zwierzęcia, jego cechy charakterystyczne, a my możemy opisać to zwierzę i przekazać dziecku jakąś ciekawostkę. Cenna wskazówka: chcemy być wiarygodni i przykuć uwagę dziecka? Zadbajmy o inny ton wypowiedzi niż zwykle, pamiętajmy o uśmiechu podczas mówienia, wtedy dziecko skojarzy naukę o zwierzętach z czymś bardzo przyjemnym i będzie chętne do kolejnych nowości.    

Papuga - drewniana zawieszka do łóżeczka

Papuga - drewniana zawieszka przykuje uwagę dziecka, a to daje doskonałą okazję do rozmowy: nazywania papugi, opisu kolorów, które tworzą jej przepiękny ogon. Papugi to jedne z ulubionych ptaków wielu dzieci. Są kolorowe i potrafią mówić, wszyscy o tym wiedzą. Ta papużka jest wykonana ręcznie z drewna, a po pociągnięciu za sznurek poruszają się jej skrzydła, co sprawia wrażenie lotu. Zabawka wspiera rozwój kreatywności, rozbudza ciekawość i wyobraźnię u dzieci, a przy tym można z nią budować wiedzę o ptakach, kolorach.

Kolorowe puzzle dla dziecka - Zwierzątka farma

Kolorowe puzzle są doskonałe przy budowaniu wiedzy na temat zwierząt żyjących na farmie. Można również bawić się w naśladowanie dźwięków, jakie wydaje każde z nich. Oprócz nazywania zwierząt zabawa puzzlami to okazja do określenia roli każdego ze zwierząt dla człowieka. Zabawka swoim wyglądem przyciąga uwagę dziecka, a to z kolei świetny wstęp do swobodnej rozmowy o zwierzętach.      

Drewniana kostka edukacyjna - Zwierzątka na wsi

Drewniana kostka edukacyjna - Zwierzątka na wsi zawiera: pętlę motoryczną z koralikami, 1 bok - sorter z klockami, 2 bok - sorter z klockami, 3 bok - obrotowe koraliki, 4 bok - obrotowe terkoczące „skrzydła” wiatraka, a to wszystko w tematyce zwierząt żyjących na wsi. Ta zabawka daje sporo możliwości do mówienia o zwierzętach, kolorach, nazywania kształtów i rzeczy znajdujących się na kostce. To nic innego jak budowanie wiedzy o świecie, a przy tym doskonałe ćwiczenia manipulacyjne, nie wspominając o swobodnej zabawie wynikającej z potrzeb dziecięcych.

Drewniany tor zjazdowy dla kulek - Drzewo

Drewniany tor zjazdowy dla kulek - Drzewo w zestawie zawiera: 3 kolorowe kulki, ruchome jabłuszko na podstawie. Zabawa tą pomocą pomoże wyćwiczyć nazwy kolorów, można opisać kształt oraz wprowadzić nazwy owoców, które lubi dziecko, zaczynając od jabłka rosnącego na jabłoni. 

Drewniany sorter kształtów - Stoliczek

Drewniany sorter kształtów - Stoliczek stwarza możliwość nauki poprzez radosną, swobodną zabawę z kształtami i kolorami.

Drewniany zestaw śniadaniowy na tacy - nauka krojenia

Drewniany zestaw śniadaniowy na tacy - nauka krojenia to dopiero ogrom możliwości sprzyjającej kształceniu umiejętności nie tylko posługiwania się nożem i ćwiczenia pracy dłoni, ale także poznawaniu owoców, nazw posiłków, kolorów, kształtów czy wielkości. Taca do krojenia to taca możliwości rozwoju wielu umiejętności dzieci, w tym budowania wiedzy o życiu codziennym.

Kolorowy labirynt dla dziecka - Przyroda w parku

Poprzez manipulację dziecko ćwiczy motorykę małą i koordynację wzrokowo-ruchową, ale przyglądając się dokładniej zabawce, można zauważyć, że stwarza ona okazję do nazywania zwierząt żyjących w parku, można odnieść się podczas zabawy do swoich doświadczeń i poczytać o zwierzętach, które znajdują się w labiryncie. Zabawa, frajda i wiedza w jednym.

Szczwany Lis Marian

Szczwany Lis Marian to zestaw, który pozwala zbudować swoją własną wioskę. Dzięki temu maluchy mają możliwość pobudzenia własnej kreatywności i stworzenia niejednej historyjki. Ekologiczny, drewniany zestaw Szczwany Lis Marian to nie tylko zabawa, ale także nauka przyimków. Dzięki temu dziecko nauczy się, kiedy ich używać, a do tego będzie mogło rozwijać swoją wyobraźnię. Dzięki tej pomocy dziecko buduje wiedzę na temat lasu, zwierząt, drzew, a to wszystko otoczone doskonałą zabawą podczas budowania.

Układanka buzia

Drewniana układanka ze sklejki z elementami do dopasowania w odpowiednie miejsce. Pomaga poznawać nowe słowa, a także uczy logicznego myślenia i ćwiczy koordynację oko-ręka u dziecka. Na każdym elemencie jest dodatkowo miejsce na dopasowanie plakietki z nazwą części twarzy. Elementy są duże i wygodne do złożenia, co niezwykle ułatwia zabawę i zachęca do kolejnych powtórzeń. Układanka stwarza okazję do poznania budowy twarzy oraz nawiązuje do poznania swojego ciała.

Skrzynka Gramatyczna - zestaw edukacyjny 

Skrzynka Gramatyczna - zestaw edukacyjny to zbiór kolorowych symboli gramatycznych, dzięki którym omawia się z dziećmi różne funkcje słów. W ten sposób maluchy uczą się, że słowa mają pewne funkcje i mogą się one zmieniać, ale ich wzorce nadal pozostają takie same. To przystępna możliwość nauczenia dziecka wielu ważnych rzeczy. Skrzynka edukacyjna jest bardzo pomocna podczas ćwiczeń poprawnej mowy, a przy  tym bardzo przydatna w szkole. Dodatkowo można podczas zabawy nią nazywać kolory, kształty, figury, odnajdywać je w najbliższym otoczeniu, co buduje wiedzę o świecie i uświadamia dziecku, że kształty i figury można znaleźć wokół nas.

Domek dla lalek

Dwupoziomowy domek dla lalek, w którym znajduje się łącznie 8 pomieszczeń. Domek pozwala rozwijać dziecięcą wyobraźnię i kreatywność. Z racji swojej formy może służyć także za mini mebelek do przechowywania niewielkich zabawek. Domek dla lalek pozwala na rozmowę na temat budowy domu. Bawiąc się z dzieckiem, możemy nawiązać do mieszkania w bloku lub domu wielorodzinnym, jednorodzinnym. Dodatkowo dziecko poznaje budowę domu, nazywa i zapamiętuje poszczególne pomieszczenia, może umieszczać także meble, dzięki czemu buduje zasób słów i wiedzę w temacie dom, rodzina.

Polski alfabet

Zabawka zawiera małe i duże literki z jednej strony, a z drugiej obrazek, który przedstawia różności, zaczynające się w języku polskim na daną literę. To znakomity sposób na naukę wielu słów i odniesienie do wielu dziedzin życia człowieka, co buduje nie tylko zasób słów u dziecka, ale także wiedzę w wielu dziedzinach.

Auto policyjne z klocków drewnianych

Autko drewniane sprawdzi się w zabawie przez lata. Przez to, że zawiera motyw policyjny, pozwala odnieść się do roli policji oraz nawiązać do innych wozów specjalnych, które dziecko może zaobserwować podczas wycieczki, spaceru i podróży. Drewniane autko oprócz tego, że jest przepięknie wykonane, trwałe, to staje się okazją do budowania wiedzy na temat bezpieczeństwa, wyglądu pojazdów uprzywilejowanych, nauki numerów alarmowych.

Puzzle - A to Polska właśnie

A to Polska właśnie! doskonale sprawdzi się jako pomoc dydaktyczna, zamieniając naukę w prawdziwą frajdę. Dziecko w zabawie podróżuje przez Polskę, poznając różne jej zakątki. Oprócz tego, że poprzez doskonałą zabawę uzupełni wiedzę na temat swojego kraju, to dodatkowo buduje poczucie przynależności do ojczyzny, miejscowości. Tu pojawia się możliwość poszerzenia zasobu słów, orientacji w przestrzeni oraz na mapie Polski.

Zestaw Kreatywny Dżungla

Zestaw Kreatywny - Dżungla  Re-Cycle-Me to niezwykłe pudełko, które przyniesie dzieciom wiele zabawy, radość z tworzenia oraz pobudzi wyobraźnię, a jednocześnie pokaże, jak łatwo możemy dbać o naszą planetę. Wewnątrz znajdują się materiały oraz instrukcja, które pozwolą stworzyć 8 zabawek: - Auto - Lwa - Krokodyla - Małpkę - Zebrę - Żyrafę - Papugę - Słonia.

Ta zabawka daje możliwość poszerzenia wiedzy na temat zwierząt oraz ich naturalnego środowiska życia. Dodatkowo dziecko poznaje możliwości dbania o naszą planetę, co także wzbogaca wiedzę na temat ekologii i wzmacnia w dziecku poczucie odpowiedzialności za naszą planetę, zachęca do działań proekologicznych, co jest niezwykle istotne już od najmłodszych lat.


Powyższy artykuł gościnnie napisały Marzena Kunicka-Porwisz oraz Aneta Grabowska - prowadzące blog zaczytana.com.pl.
Serdecznie dziękujemy!