Ruszamy z pierwszym z kilku planowanych cykli artykułów. W cyklu Gruchotki polecają! Będziemy co miesiąc przybliżać Wam kilka zabawek oraz pomocy edukacyjnych, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę w danym momencie. Mamy nadzieję, że te podpowiedzi okażą się pomoce podczas zakupów, a forma ich przekazania będzie przyjemna w odbiorze.

Pomimo że czerwiec powoli zbliża się do końca, uznaliśmy, że warto jeszcze w tym miesiącu wrzucić kilka sugestii. A zatem... startujemy!

Zabawki i gry zręcznościowe

Chciałoby się powiedzieć, że czerwiec to przede wszystkim zabawa na świeżym powietrzu. Niestety aura lubi płatać figle. Jednak nawet burze, grad i ulewne deszcze nie powinny nas powstrzymywać przed zapewnieniem dziecku możliwości zabawy i ruchu. Właśnie tak, ruchu, który przecież jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju, a także dobrego samopoczucia. Oczywiście raczej trudno będzie zapewnić dziecku możliwość wybiegania się, zwłaszcza w mieszkaniu. Można jednak popracować nad jego zręcznością. Świetnie się do tego nadadzą klik-klaki (dostępne w dwóch kolorach) oraz pierścienie zręcznościowe (dostępne w trzech kolorach).

Klik-klak to tradycyjna zabawka, która się składa się z dwóch drewnianych kul połączonych sznurkiem z uchwytem w postaci drewnianego pierścienia. Zabawa polega na takim manipulowaniu dłonią lub całą ręką, aby kule rytmicznie się odbijały od siebie. Kule, zderzając się, wydają przy tym przyjemny odgłos klik-klak, stąd zresztą wzięła się nazwa tej zabawki. Doprowadzenie do rytmicznego zderzania się kul wcale nie jest proste, a utrzymanie tego stanu jest nawet trudniejsze. Zabawa wymaga koncentracji i skupienia, ćwiczy zręczność i motorykę, a przy tym jest wciągająca.

Pierścień zręcznościowyZabawką o podobnym charakterze, ale dla trochę starszych dzieci, jest pierścień zręcznościowy, który składa się z drewnianego uchwytu zakończonego sporym pierścieniem. Do pierścienia przymocowana jest za pomocą sznurka kula. Celem zabawy jest przerzucenie kuli przez pierścień, wyłącznie za pomocą manipulacji zabawką trzymaną za uchwyt. Zadanie jest wymagające, nie ma co do tego wątpliwości! Ale warto podjąć wyzwanie, bo kiedy już się uda – to satysfakcja jest duża! A kiedy uda się drugi, trzeci i kolejny raz – satysfakcja jest tym większa! Taka zabawa to fajna i angażująca rozrywka oraz świetne ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Zarówno klik-klaki, jak i pierścienie zręcznościowe, to także wspaniałe gry towarzyskie. Świetnie sprawdzą się jako rodzinna rozrywka. A może nawet jako element rodzinnego turnieju?


Gry logiczne i pamięciowe

Zmęczyliście się zabawą klik-klakami i pierścieniami zręcznościowymi? Dobra zabawa może zmęczyć, prawda? Jeśli tak, to przenieśmy się do świata wyzwań intelektualnych. Zacznijmy od klasyki – znanej i lubianej gry w kółko i krzyżyk. Wszyscy znamy ją doskonale. To dobry przykład gry, która zapewnia nie tylko nielimitowaną ilość dobrej zabawy, ale także dostarcza ważnego aspektu edukacyjnego jakim jest przyswajanie reguł i zasad. Dzięki swoim nieskomplikowanym regułom, zabawa ta nadaje się do nauki co to są te reguły i zasady, o których ciągle mówią dorośli :) Już nawet bardzo małe dzieci są w stanie przyswoić zasady tej gry, co sprawia, że może ona stać się pierwszą grą, której nauczą się Wasze pociechy.

Kółko i krzyżykGra kółko i krzyżyk, w wydaniu, które Wam proponujemy, to pięknie przygotowana plansza, wykonana z odpowiednio spreparowanej sklejki brzozowej, z przygotowanymi miejscami (zagłębieniami), w których należy umieszczać znaczki (kółko lub krzyżyk). Górna część planszy pokryta została farbą tablicową, można tam zapisywać wyniki rodzinnych zmagań. Całość jest bardzo gustownie zapakowana - więc świetnie nada się także na prezent.

Równie fajną propozycją są różnego rodzaju gry memory oraz układanki wymagające skojarzenia pewnych elementów. Pobudzanie i rozwijanie spostrzegawczości oraz ćwiczenie młodej pamięci, to istotny element rozwoju dziecka. A jeśli przy tym można wpleść element edukacyjny poparty solidną dawką dobrej zabawy – najlepiej wspólnej - to tym lepiej. No cóż, czego chcieć więcej! W sklepie Gruchotki można znaleźć całkiem sporo wyselekcjonowanych zabawek, które odpowiadają na te oczekiwania. Jednak dzisiaj chcielibyśmy polecić Wam tę konkretną - ta gra to Tropiciel – memory edukacyjne.

Memory Tropiciel to niezwykle udany przedstawiciel tego gatunku gier. Gra składa się z zestawu drewnianych kafelków, na których znajdują się podobizny zwierząt oraz informacje o nich – pociecha przy okazji zabawy uczy się nazw zwierząt i zdobywa wiedzę o zwierzakach. W Memory Tropiciel można grać według typowych zasad gry memory, lub zwiększać poziom trudności modyfikując te zasady wedle własnego uznania. Duża dawka dobrej rodzinnej rozrywki jest gwarantowana.

Zabawki edukacyjne

GwiazdozbioryA gdy nadciągnie zmrok, wieczorową porą... koniecznie poszukajcie latarki! Przyda się Wam żeby pokazać Waszemu dziecku gwiazdozbiory. Na naszej szerokości i długości geograficznej trudno o dobre warunki do obserwacji astronomicznych. W tej sytuacji warto sięgnąć po Gwiazdozbiory - zabawkę edukacyjną, dzięki której - za pomocą światła, cienia i odrobiny wyobraźni - wprowadzicie Swoje dziecko w cudowny świat gwiazd i kosmosu. Gwiazdozbiory to zestaw drewnianych kafelków, które po podświetleniu latarką pokazują - na przykład na ścianie - konstelacje gwiazd. W zestawie są też kafelki z dodatkowymi informacjami, na przykład o fazach księżyca.

A gdy w końcu trafi się Wam nocne niebo, które będzie czyste i gwiaździste, popatrzcie na nie razem ze Swoim dzieckiem. Może nawet rozpoznacie którąś z konstelacji. Warto!


Co jeszcze?

Skakanki – to już naprawdę jedna z ostatnich szans, aby zakupić skakanki w tych wzorach. Z dobrze poinformowanego źródła wiemy, że niedługą pojawią się inne wzory malowania i wykończenia, dlatego serdecznie zachęcamy do zakupu ostatnich egzemplarzy obecnej serii ze zwierzątkami - skakanka z żabką oraz skakanka z kotkiem, a także serii z malowanymi dziewczynkami – skakanka z czerwoną dziewczynką, skakanka z pomarańczową dziewczynką oraz skakanka z niebieską dziewczynką.

Zabawki do pchania – gdy tylko poprawi się aura, warto będzie zabrać nasze pociechy na spacer. Dużo radości sprawią im przy tej okazji zabawki do pchania. Szczególnie polecamy serię ze zwierzątkami: zając do pchania, wiewiórka do pchania oraz kaczki do pchania w różnych kolorach. Zdradzimy Wam również, że w przyszłym miesiącu będą znowu dostępne piesek do pchania oraz dalmatyńczyk do pchania.

Auto betoniarka – a skoro o powrotach mowa, to w naszej ofercie zawitała ponownie ta dawno niewidziana zabawka. Auto betoniarka to sporych rozmiarów samochód zabawka, wykonany w całości z drewna. Gruszka betoniarki wykonana została w postaci kolorowej piramidki sortera.

Dziękujemy za uwagę. Polecamy i zapraszamy!

Gruchotki Team