Jak odpowiednio dobrać zabawkę do wieku i potrzeb dziecka?
Jak odpowiednio dobrać zabawkę do wieku i potrzeb dziecka?

Wielu rodziców, widząc coraz większą liczbę sklepów z zabawkami dla dzieci i różnorodność propozycji, stoi przed trudnym wyborem – co wybrać, aby zabawka nie tylko cieszyła, ale też rozwijała młodego człowieka. Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

Wiek, obserwacja i zainteresowania

Pierwszą i podstawową zasadą doboru zabawki dla dziecka jest jego wiek. Nie wszystkie zabawki odpowiednie są dla małych dzieci. Poza tym dziecko, które otrzymuje zabawkę odpowiednią do wieku oraz swoich możliwości, odczuwa radość z zabawy, chętniej też do niej wraca. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że otrzymujemy dla siebie prezent, który wymaga pewnych działań, a one nie tylko nas nie interesują, ale i sprawiają jakąś trudność. W trakcie tej "zabawy" rodzi sie frustracja i niechęć do wykonywania tych samych czynności kolejny raz. Czy zatem będziemy wracać do tego prezentu? Czy czujemy zadowolenie? Zdecydowanie nie. Podobnie jest z dzieckiem, które będzie czuło się podobnie jak my w opisanej wyżej sytuacji, kiedy otrzyma zabawkę nieodpowiednią do swego wieku oraz możliwości. Kolejna kwestia to obserwacja dziecka i uważność na jego potrzeby. Jako rodzice czy opiekunowie zapewne wiemy, czego pragnęłoby nasze dziecko i czym lubi się bawić. Czy są to na przykład: pojazdy, misie, piramidy, układanki, piłki, sortery, itd. Zadaniem rodziców jest obserwacja dziecka, świadomość jego chęci i możliwości, z uwzględnieniem także jego wieku, aby zabawa była bezpieczna.

Daj szansę bez względu na płeć

Całe szczęście rodzice coraz częściej odchodzą od schematów i pozwalają dziecku na większe doświadczanie, poznanie świata, podążając za dzieckiem. Aby wspomóc rozwój dziecka, dobrym pomysłem jest podsuwanie mu zabawek w różnych kolorach, fakturach. Nie jest prawdą, że samochody odpowiednie są tylko dla chłopców, a chłopiec nie może wybrać na przykład różowej kartki papieru lub różowego balonika, bo to nie wypada. Otóż upodobania dzieci zmieniają się wraz z wiekiem, ale jeśli chcemy, aby nasza pociecha rozwijała się prawidłowo, nie można jej ograniczać w taki sposób. Nie wrzucajmy dzieci od małego w sieć schematów i stereotypów, pozwólmy wyrobić sobie własne zdanie i sprawdzić, co lubią. Warto dawać dziecku wybór i podsuwać wiele możliwości, bowiem, ciekawe z natury, chce ono poznawać świat, ale musi mieć swego przewodnika.

Ulubione tematy i skojarzenia

Jeśli wiemy, że dziecko bardzo lubi bawić się klockami, to warto kupić dla niego różne rodzaje klocków. Mówiąc różne rodzaje, mam tu na myśli klocki drewniane w naturalnym kolorze, klocki drewniane w różnych kolorach, klocki magnetyczne, klocki o różnych fakturach, klocki konstrukcyjne. Proponując dziecku zabawę klockami, równolegle można przygotować w tle różne zabawy w oparciu o tę ulubioną formę aktywności – budowanie domów, robotów, garaży dla samochodów, można też nakleić sylaby na klocki i układać wyrazy lub zdania. Jeśli klocki są kolorowe, możemy również zacząć wprowadzać proste działania matematyczne: grupować, przydzielać danym kolorom konkretną ilość klocków, dodawać, odejmować itp. Do klocków można dodać także inne zabawki, aby zabawę uatrakcyjnić, a tym samym zachęcić dziecko do pobudzenia wyobraźni, kreatywności, do rozwoju mowy i motoryki małej czy dużej.

Atrakcyjność i funkcjonalność

Zabawka powinna być użyteczna, funkcjonalna i przede wszystkim bezpieczna. Kiedy dziecko osiągnęło już wiek większej świadomości, można pokazać zabawki, które wpadły nam w oko, i zapytać: "która z tych zabawek podoba ci się najbardziej?". Ze swojego doświadczenia wiem, że już trzylatek świadomie dokona wyboru. Oczywiście, jak to dziecko, może też odpowiedzieć, że chce wszystko :) Ale my wtedy możemy zaproponować, że następnym razem znów będzie mogło dokonać wyboru spośród danych propozycji. Przy okazji uczymy dziecko tego, że podejmowane decyzje mają realny wpływ na rzeczywistość, a także pokazujemy, że jego zdanie się liczy, że jest dla nas ważne, a to bardzo cenna i budująca świadomość.

Dajesz prawo wyboru - jestem dla ciebie ważny

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest dostarczenie dziecku jednej nowej zabawki do zabawy, a nie kilku na raz. Jeśli chcemy, aby dziecko ćwiczyło koncentrację, uwagę i nie rozpraszało się na skutek wielu bodźców, ograniczmy je. Nie chodzi tu o usuwanie z pola widzenia ulubionych rzeczy dziecka, ale o ograniczenie ich. Więcej nie znaczy lepiej. Dziecko doceni dawanie mu możliwości wyboru: chciałbyś/chciałabyś taką nową zabawkę czy taką? Czym chcesz się teraz pobawić? Niby nic nadzwyczajnego, a jednak emocjonalnie buduje pewność siebie, umiejętność podejmowania decyzji i brania za nie odpowiedzialności. Dziecko widzi konsekwencje tych działań – co wybiera, to otrzymuje i tym się bawi, a to sprawia, że czuje się niezwykle ważne. Warto to wspierać, bo takie poczucie wzmocni wiele działań dziecka w wieku starszym, a nawet w dorosłym życiu.

Rozwój i wsparcie dzieci ze specjalnymi potrzebami

Ważnym aspektem jest dobór zabawki, która będzie wspierać harmonijny rozwój dziecka. Zabawki sensoryczne, motoryczne czy te do terapii ręki będą pomoce w trakcie zabawy i pracy z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami, ale to nie oznacza, że nie można ich stosować w trakcie zabawy z każdym dzieckiem. Zabawki terapeutyczne nie zaszkodzą żadnemu dziecku, za to pozwolą na nieznaną dotąd zabawę, otworzą na eksperymentowanie i nowe, przyjemne doświadczenia. Mając na uwadze fakt, że każde dziecko jest inne, warto dokładnie przyjrzeć się mocnym stronom młodego człowieka i tym, które należy wspierać. Mam tu na myśli naukę samodzielności, sprawności palców dłoni, mowy itd. Kiedy ważny jest dla mnie rozwój konkretnych kompetencji dziecka, to selekcjonuję zabawki na najbliższy czas i dobieram takie, które będą atrakcyjne dla dziecka, ale równocześnie w trakcie zabawy będą wspierać i kształcić konkretne umiejętności. Nie ma nic lepszego dla dziecka niż dobra zabawa. Dziecko w trakcie atrakcyjnej, radosnej zabawy najlepiej uczy się, współpracuje i ćwiczy. Mając blisko siebie dziecko z opóźnionym rozwojem, porażeniem kończynowym, opóźnieniem mowy lub zaburzeniami sensorycznymi, nie patrzmy na to, że dzieci w jego wieku mają daną zabawkę, tylko na to, czy ta zabawka, którą mają inni, będzie odpowiednia dla tego konkretnego dziecka. Każde dziecko jest inne i wyjątkowe, dlatego indywidualne podejście było, jest i zawsze będzie bardzo istotne.

Opinie i oceny

Wiele zabawek posiada na różnych forach czy stronach internetowych opinie oraz oceny zadowolonych lub niezadowolonych klientów. Z całą pewnością są one pomocne. Nie chodzi tu o kierowanie się nimi w pełni, bo nie bez powodu znane jest powiedzenie: „ilu ludzi, tyle opinii”, tylko o skorzystanie z pewnych wskazówek. Dla jednych istotna jest trwałość, dla innych estetyka, jeszcze inni patrzą na aspekt rozwojowy i często opisują mocne i słabe strony zabawki. Warto zastanowić się, co dla nas jest istotne, czego potrzebuje moje dziecko, bo całkiem możliwe, że niektóre cechy, które dla innych są negatywne, nam nie będą przeszkadzać lub odwrotnie. Przed każdym zakupem dobrze jest przeczytać opis produktu i poszukać opinii na jego temat. Chodzi tu przecież o radość i rozwój najważniejszej dla nas osoby – dziecka.

Kilka konkretnych podpowiedzi, czyli przykłady wartościowych zabawek dla dzieci w określonym wieku, które mogą wam się spodobać:

Propozycje zabawek dla niemowląt:

Grzechotka z pierścieniami - grzechotka, gryzak z drewna

Grzechotka z pierścieniami to estetyczna drewniana zabawka, która jest bezpieczna dla dziecka, a dodatkowo rozwija jego motorykę małą. Grzechotka rozwija także słuch dziecka i ćwiczy prawidłowy chwyt. Grzechotka z pierścieniem da maluchowi wiele radości, a przy okazji może służyć jako gryzak.

Gryzak szop - drewniany gryzaczek

Tutaj cały urok tkwi w prostocie. Gryzak w kształcie szopa pracza to atrakcyjna pierwsza zabawka dla maluszka. Wykonana jest z drewna klonowego, dzięki czemu dostarcza ciekawych wrażeń sensorycznych. Gryzak szop dzięki opływowym kształtom jest bezpieczny i łatwy w trzymaniu. Drewniany szop pracz przyniesie ulgę dziecku w trakcie bolesnego procesu ząbkowania.

Zielony gryzak sensoryczny

Gryzak w pięknym kolorze zieleni zachwyci każdego malca. Ekologiczny gryzak będzie doskonałe masował dziąsła dziecka. Wypustki i ciekawa faktura powierzchni zapewnią stymulację wszystkich zmysłów malucha. Zielony gryzak będzie wspaniałą zabawką dla niemowlaka.

Mobil Kontrastowy Zachód Słońca

Mobilny Zachód Słońca to produkt niezwykle estetyczny, wykonany ręcznie z drewna bukowego. W zestawie znajdują się kule pomalowane bezpiecznymi farbami dla dzieci. Drewniane kule w pięciu odcieniach, przymocowane przy pomocy sznurka bawełnianego i muliny hafciarskiej, staną się piękną ozdobą kącika dziecka, a do tego rozwiną u malucha ciekawość świata, wzrok dziecka i zachęcą do ruchu.

Okrągła grzechotka z rybką

Grzechotka z rybką to ciekawa propozycja dla niemowląt. Opływowe kształty zachęcają do ćwiczeń sprawności rączek maluszka. Dodatkowo zabawka jest bezpieczna, rozwija i stymuluje zmysły dziecka.

Propozycje zabawek dla roczniaków:

Sorter 2 w 1

Sorter 2 w 1 to rozwój wielu umiejętności dziecka. Ta eko zabawka składa się z piramidy, wieży i układanki. Tak zwany kiwak wprawia sorter w ruch, co stanowi dodatkową atrakcję. Zabawka edukacyjna, która uczy kolorów i rozróżniania wielkości. Dodatkowym atutem jest to, że może służyć do zabawy w domu, na pikniku czy w piaskownicy.

Karetka Ambulans - drewniany samochodzik

Dzieci bardzo lubią samochody specjalne, więc wykonany z drewna ambulans w opływowych kształtach z pewnością przypadnie im do gustu. Zabawka w pełni bezpieczna dla dziecka, bardzo przyjemna w dotyku i łatwa w manipulacji, zachęci malucha do długiej zabawy. Drewniana karetka będzie atrakcją przy zabawach tematycznych. To także okazja do ćwiczeń aparatu mowy i dźwiękonaśladownictwa.

Piesek do pchania

Drewniany piesek to przyjaciel każdego malca, zwłaszcza tego, który zaczyna przygodę z chodzeniem. Piesek zachęca do zabaw ruchowych, a przy tym daje oparcie i stabilizację. Z takim pupilem zabawa jest prawdziwą frajdą!

Kolorowe Drewniane Klocki 30 szt. 4x4x4cm

Lekkie drewniane klocki, wykonane z drewna bukowego, wpadną w oko każdemu dziecku, które lubi zabawy konstrukcyjne. Przyjemne w dotyku i łatwe w chwytaniu usprawnią paluszki dłoni małych dzieci. Do tego można z nich budować wszystko to, co podsunie wyobraźnia. Doskonała zabawka do budowania kreatywności i wzmacniania relacji z bliskimi.

Auto betoniarka - drewniany samochód zabawka

Dzieci lubią pojazdy budowlane, z pewnością pokochają też betoniarkę, która na przyczepie wiezie kolorowe klocki w takich odcieniach, jakie ma tęcza. Zabawka usprawnia motorykę małą, rozwija zainteresowania pojazdami, a to tego uczy kolorów i pozwala na budowanie własnych konstrukcji przy pomocy obręczy.

Propozycje zabawek dla 2-latka i 3-latka:

Drewniana laweta z samochodzikami

Drewniana laweta znanej marki Viga to doskonała zabawka dla chłopców i dziewczynek. Tą zabawką z kolorowymi autkami można bawić się na wiele sposobów - zarówno całością, jak i poszczególnymi pojazdami. Zabawka rozwija zainteresowania, dostarcza ciekawych wrażeń sensorycznych i zachęca do aktywności ruchowych.

Drewniana układanka Puzzle obrazkowe Zwierzątka z serii PolarB

Drewniana Układanka Obrazkowa składa się z dziewięciu klocków, dzięki którym można ułożyć obrazki, na których znajdziemy ulubione zwierzątka. Puzzle z serii Polar Bear są bardzo przyjazne dla dzieci, a do tego zachęcają do myślenia logicznego i ćwiczeń manipulacyjnych.

Kolorowe Drewniane Klocki Magnetyczne - 100 szt. - zestaw Mega

Kolorowe Drewniane Klocki Magnetyczne to frajda i gwarancja długiej, kreatywnej zabawy.

Klocki ułatwiają budowanie według pomysłów dziecka, a przy tym konstrukcja nie zburzy się tak szybko, jak przy innych klockach. Ciekawe wrażenia sensoryczne z rozwojem motorycznym idą tu w parze.

Przebijanka Skaczące Zwierzątka

Przebijanka Skaczące Zwierzątka zachęci do aktywnej zabawy i chłopca, i dziewczynkę. Za pomocą drewnianego młoteczka dziecko może przebijać piękne postacie zwierząt. Zabawka bezpieczna dla dzieci, rozwija sprawność rąk, a do tego jest niezwykle atrakcyjna wizualnie.

Puzzle kolorowy kwiatek - Układanka edukacyjna

Organiczna Układanka Dydaktyczna FLOWER SHAPES to puzzle, w których dziecko układa kolorowego kwiatka przy pomocy poszczególnych elementów. Zabawa rozwija procesy myślowe, a przy tym młody człowiek doskonali sprawność rąk. Jako efekt końcowy dziecko dostaje piękny kwiat.

Propozycje zabawek dla dzieci powyżej 3-go roku życia:

5 punktów - gra logiczna

Gra logiczna dla całej rodziny, która pomoże także wzmacniać relacje społeczne. Ciekawa alternatywa dla znanej gry "kółko i krzyżyk". Oprócz dobrej zabawy dziecko rozwija wiele ważnych umiejętności.

Tropiciel - memory edykacyjne

Tropiciel to wyjątkowa gra dla dziecka i całej rodziny. Zabawa polega na znalezieniu takich samych obrazków zwierząt. Do gry dołączone są też drewniane kartoniki, dzięki czemu dziecko pozna charakterystyczne cechy konkretnego zwierzęcia. W piękny i naturalny sposób młody człowiek w trakcie tej zabawy rozwija wiedzę przyrodniczą. Gra niezwykle starannie wykonana i estetyczna, spodoba się małym i dużym użytkownikom.

Cienie - zabawka edukacyjna

Cienie to doskonała zabawka, która już u najmłodszych uczy logicznego myślenia i rozwija obraz przestrzenny w umyśle dziecka. Kolorowe klocki sprawiają wiele frajdy i zachęcają do szukania rozwiązania w postaci odpowiedniego ułożenia poszczególnych elementów. Cienie to edukacyjna zabawka, po którą bardzo chętnie sięgają dzieci.

A to Polska właśnie!

A to Polska właśnie! to układanka, która rozwija wiedzę dotyczącą naszego kraju. Tutaj wiedza zdobywana jest w trakcie gry. Drewniana układanka to idealna pomoc dydaktyczna także do przedszkola, szkoły lub do terapii dzieci w starszym wieku.

Zestaw Kreatywny - Dżungla - Re-Cycle-Me - 8 zabawek

Zestaw Kreatywny Dżungla to unikalna zabawka dla dziecka. Pozwala na ekologiczne działania twórcze w oparciu o znajdujące się wewnątrz pudełka materiały i instrukcję. Dzięki cierpliwości, wyobraźni i kreatywności dziecko stworzy aż 8 zabawek: Auto - Lwa - Krokodyla - Małpkę - Zebrę - Żyrafę - Papugę - Słonia. To dopiero EKOfrajda!


Powyższy artykuł gościnnie napisały Marzena Kunicka-Porwisz oraz Aneta Grabowska - prowadzące blog zaczytana.com.pl.
Serdecznie dziękujemy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl