Wszechstronny rozwój dziecka - metoda Montessori
Wszechstronny rozwój dziecka - metoda Montessori

Ostatnio coraz częściej słyszy się o metodzie Montessori. Na czym ona polega i jaki ma wpływ na rozwój młodego człowieka? Sprawdźcie poniżej.

Czym jest metoda Montessori

Obecnie nie ma chyba kogoś, kto nie natknąłby się na placówki oznaczone jako "Montessori" - przedszkola oraz szkoły. Nazwa tych instytucji wychowawczo-edukacyjnych nawiązuje do nazwiska Marii Montessori, twórczyni programu. Metoda Montessori zakłada, że młody człowiek powinien osiągnąć jak najwięcej w rozwoju we wszelkich dziedzinach. Nie polega to oczywiście na "forsowaniu" umiejętności dziecka, ale na takim edukowaniu, aby możliwe było jak najpełniejsze rozwinięcie potencjału i wykorzystanie talentów. Zajęcia więc są tak zaprojektowane aby można było sprawdzić swoje zróżnicowane umiejętności. Nauka przez doświadczenie pozwala zarówno wzbogacić wiedzę ogólną, zadbać o koordynację fizyczną oraz w szeroki sposób rozwinąć zdolności społeczne. Dziecko Montessori nie jest więc określane jako na przykład "humanista" czy "dobre z wf-u" , a w związku z tym jako osoba, w przypadku której nie warto inwestować w rozwój innych umiejętności. W metodzie tej zakłada się, że młody człowiek ma wiele zdolności, a odpowiednie jego poprowadzenie pozwoli mu rozwinąć skrzydła.

Jakie jest dziecko Montessori

Maria Montessori wyznaczyła pewne standardy dotyczące dzieci poddawanych procesowi edukacji. Dotyczą one wszystkich dzieci - dzieckiem Montessori natomiast będzie to, u którego wychowanie postępuje w zgodzie z tymi właśnie założeniami. Przede wszystkim istotne jest, iż młody człowiek uczy się przez doświadczenie - nauczyciel więc współpracuje z dzieckiem w procesie, nie narzuca mu konkretnych działań do wykonania. Zaletą takiego podejścia jest rozwijanie kreatywności i decyzyjności. Kładziony jest także duży nacisk na samodzielność. Maria Montessori spostrzegła także jak ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków - ciszy, spokoju, porządku wokół. Dbałość o te czynniki środowiskowe jest elementem nauczania Montessori, dzieci mają na przykład lekcje ciszy, które pomagają im pracować nad koncentracją. Kolejnym elementem jest dobieranie dzieci w podobnych grupach wiekowych, aby mogły się od siebie uczyć, te nieco starsze pokazują młodszym pewne metody działania, przy okazji też rozwijane są umięjętności interpersonalne. Najważniejszym jednak założeniem jest to, iż każdy człowiek ma swój indywidualny tok rozwoju i przyjęta metoda edukacyjna powinna być do tego dopasowana.

Zabawki drewniane w procesie edukacji

W metodzie Montessori wykorzystuje się różnego rodzaju pomoce dydaktyczne. Zabawki drewniane rozwijające różne umiejętności znaleźć można w naszym sklepie z zabawkami. Warto zainteresować się na przykład Ortomino czy Matmino - to domina nastawione na rozwój umiejętności matematycznych i tych związanych z pisownią. Zabawki tego rodzaju mają zawsze za zadanie rozwijać zdolności w sposób kompleksowy - dlatego na przykład Matmino nie tylko pozwoli dziecku szkolić się w liczeniu, ale także w myśleniu strategicznym, logicznym. Zabawa poprawia też koncentrację.  Z kolei Ortomino pomaga nie tylko w zapamiętaniu prawidłowej pisowni wyrazów, ale również w nauce czytania i pisania ręcznego. Zabawki drewniane pozwalają dzieciom oderwać się od podręczników i uczyć w sposób kreatywny a przede wszystkim - nienudzący się.

Warto zainteresować się metodą Montessori - pozwala ona w kompleksowy sposób zadbać o rozwój młodego człowieka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl