• Kategorie
  • Szukaj
  • Pedagogika Montessori

Zabawki Montessori - nauka zgodna z dziecięcymi zasadami

Filozofia Marii Montessori opiera się na rozwoju spontaniczności i aktywności dziecka. Samodzielność, ciekawość świata i przyjazne środowisko - bez tych czynników trudno wyobrazić sobie rozwój dziecka, który byłby zgodny z wychowawczym nurtem włoskiej lekarki. Drewniane zabawki, stworzone w myśl jej założeń, zachęcają więc dziecko do kreatywnego myślenia, kształcą zmysły i uczą koncentracji, przynosząc pożądane efekty w postaci dociekliwego malucha.

Drewniane zabawki a zasady Marii Montessori

Zabawki Montessori dostosowane są do poszczególnych przedziałów wiekowych. Niemowlęta, chodziaczki czy przedszkolaki - żadna z grup nie jest poszkodowana. Jako że Maria Montessori zwracała uwagę na odpowiednią estetykę, ręcznie wykonane zabawki z drewna są często wielokolorowe, dbając o dobry gust dzieci już od najmłodszych lat. Tworzone z troską o dziecięce zdrowie są także w pełni ekologiczne, pozbawione szkodliwych dla zdrowia substancji.

Niemowlęta – zabawki Montessori dla najmłodszych

Metoda Marii Montessori w edukacji dzieci jest znana i ceniona w pedagogicznym świecie. Celuje ona w potrzeby rozwojowe niemowlaków, oferując im drewniane zabawki dla najmłodszych dzieci. Akcesoria dla niemowląt dedykowane są maluchom w wieku do 18 miesiąca życia. Wśród zabawek znaleźć można drewniane gryzaczki delikatnie masujące dziąsła podczas ząbkowania, grzechotki dostosowane swym rozmiarem do malutkich rączek oraz drewniane gadżety do manipulowania i ćwiczenia motoryki małej.

Przyjazna estetyka i brak ostrych krawędzi

To właśnie sprawia, że drewniane zabawki dla dzieci są tak atrakcyjne. Wszystkie zabawki tworzone są z myślą o stymulowaniu rozwoju maluszka, przy jednoczesnym zapewnieniu mu bezpieczeństwa – drewno to najbardziej ekologiczny surowiec, a wykonane z niego gadżety sprawdzą się już od pierwszych tygodni po narodzinach! Dla nieco starszych niemowlaków metoda Montessori przewiduje drewniane zabawki motywujące do pełzania i raczkowania.

Chodziaczki – zabawki drewniane wspomagające pęd do rozwoju

Gdy dziecko zaczyna chodzić, otwierają się przed nim nieograniczone możliwości eksploracji otaczającego świata. Chodziaczki to drewniane zabawki dla dzieci w wieku od 1,5 roku do 3 lat. Doskonale sprawdzą się pchacze, które towarzyszyć będą dziecku podczas stawiania pierwszych kroków. Jednak wspomniany okres to także wzmożony rozwój intelektualny dziecka. Chłonie ono nowe informacje, uczy się kojarzenia faktów i rozwiązywania prostych układanek. Drewniane zabawki edukacyjne stymulujące rozwój poznawczy to kolorowe klocki i piramidki, z których tworzyć można własne kompozycje i budowle lub odtwarzać zadane wzory.

Początki nauki sortowania, segregowania i klasyfikowania

Proste klocki drewniane dla dzieci pozwalają najmłodszym tworzyć konstrukcje, a także poznawać kolory oraz kształty. Te pierwsze edukacyjne zabawki drewniane dla najmłodszych stanowią podstawę rozwoju intelektualnego i motorycznego. Jednak edukacja jest tu tylko bonusem – chodzi przecież o doskonałą zabawę!

Przedszkolaki – intensywny rozwój logicznego myślenia

Drewniane zabawki logiczne dla dzieci w wieku przedszkolnym to atrakcyjne, ciekawe i inspirujące akcesoria. Można wśród nich odnaleźć klocki, puzzle i układanki, które wymagają skupienia, zaangażowania poznawczego i umiejętności klasyfikowania. Nie bez znaczenia jest też dziecięca kreatywność. Edukacyjne zabawki drewniane wspierają rozwój intelektualny, jednocześnie porywając przedszkolaka w świat kolorów, kształtów i łamigłówek. Klasyczne klocki drewniane to jednak nie wszystko! Warto poznać moc inspiracji i poeksperymentować trochę z układankami magnetycznymi.

Zabawna nauka matematyki i ortografii

Nauka może być prawdziwą frajdą! Metoda Montessori obejmuje drewniane pomoce edukacyjne do nauki liczenia, dzięki którym już w wieku przedszkolnym dziecko poznaje tajniki i podstawy matematyki. Na tym etapie zaczyna się też edukacja polonistyczna – drewniane domino ortograficzne to świetna zabawka wspomagająca naukę! Sortery kształtów, układanki z alfabetem i wiele innych gadżetów to doskonałe edukacyjne zabawki drewniane dla dzieci.