Czy rozwój motoryki dużej może wpływać na rozwój innych umiejętności dziecka? Odpowiedź jest jednoznaczna – tak! Czasem jako rodzice nie zastanawiamy się nad tym, jaki wpływ na dziecko ma to, gdzie jest, czym się zajmuje i czym się bawi. To jednak wbrew pozorom bardzo istotne dla jego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i doskonalenia umiejętności, które przydadzą się na późniejszych etapach edukacji, a przede wszystkim w dorosłym życiu.

Kiedy ma to swój początek?

Na to, jak rozwija się dziecko – w ujęciu całościowym – ma wpływ przebieg ciąży, poród, geny, które otrzymało dziecko po rodzicach, ale cała reszta zależy już do opiekunów.

Na prawidłowy rozwój dziecka mamy wpływ już od poczęcia. Wiele badań prenatalnych dowiodło, że na to, w jaki sposób rozwija się płód, ma znaczenie także to, co robi jego matka. Po urodzeniu, kiedy nowo narodzony człowiek oswoi się ze światem innym niż znany mu do tej pory, można zacząć wspomaganie rozwoju. Nie chodzi tu o robienie czegoś "na wyrost", niektórzy mówią też, że ktoś jest nadgorliwy. Otóż ta mama, która od samego początku wybiera bezpieczne, odpowiednio stymulujące zabawki, przeznaczone dla wieku i możliwości dziecka, ta mniej lub bardziej świadomie wpływa na wczesne wspomaganie rozwoju swojej pociechy, zapewniając jej jednocześnie dobry start. I komentarze choćby dziadków w stylu "za naszych czasów tego nie było, a ty…" trzeba przyjąć z pokorą, bo zapewne wypowiedziane są z troską, jednak warto robić swoje i wierzyć w słuszność swoich czynów. Fakt, dawniej nie było takiego wyboru wartościowych produktów dla dzieci, ale gdyby dopytać starsze pokolenie o konkretne sytuacje, być może część z nich zweryfikowałaby własne przekonania. Czy dawniej dzieci z trudnościami, niepełnosprawne miały odpowiednią terapię i pomoce, które wpływały na ich lepsze funkcjonowanie w domu, w społeczeństwie? Zacznijmy od tego, że czasy były zupełnie inne i nie badało się też dzieci tak szczegółowo, jak dziś. Obecnie można poznać więcej szczegółów dotyczących rozwoju młodego człowieka, bo choć w jakiejś dziedzinie może być on najlepszy, w innej może mieć wiele trudności. Ważne, aby obserwować dziecko, rozwijać jego pasje, podążać za nim, a wspierać na tych płaszczyznach, które sprawiają trudność od samego początku.

Nawet jeśli dziecko otrzymało 10 na 10 punktów tuż po urodzeniu, to nie znaczy, że nie potrzebuje ono aktywności i zabawek manipulacyjnych, wspomagających motorykę dużą, rozwój integracji sensorycznej czy umiejętności społecznych. Każde dziecko tego potrzebuje, aby zaspokoić własne potrzeby rozwojowe i ciekawość otaczającego świata.

Motoryka duża a rozwój innych umiejętności

Motoryka mała i duża angażują nieco inaczej ciało dziecka. Motoryka mała dotyczy przede wszystkim ruchów palców dłoni i samych dłoni. To podstawa zręczności, przygotowanie dłoni do prawidłowego chwytu różnych przyborów piśmienniczych, ale także tych codziennego użytku, to wpływ na proces pisania, wykonywania czynności samoobsługowych.

Motoryka duża natomiast to sprawność całego ciała. Ćwiczenia związane z motoryką dużą usprawniają większość z części ciała, a tym samym pomagają wykonać wiele zadań sprawnościowych. Wspieranie motoryki dużej ma wpływ na rozwój integracji sensorycznej, a także na prawidłowy rozwój układu nerwowego.

Zabawki, których używa dziecko – u nas najlepiej sprawdzają się te drewniane – jeśli poza samą przyjemnością z zabawy zachęcają do ruchu, to właśnie wspomagają motorykę dużą. Zabawki dla dzieci, które są pomocne podczas raczkowania i w nauce chodzenia, angażują ciało, zachęcają do ćwiczeń, a więc rozwijają motorykę dużą.

Dla nas, obserwatorów, te działania nie są niczym trudnym, ale dla jednych dzieci to frajda, dla innych duży wysiłek. Zabawki takie jak pchacze czy zabawki do ciągnięcia rozwijają motorykę dużą, ale mają przy tym wpływ na rozwój procesów poznawczych, rozwój zmysłów: wzorku, słuchu, dotyku, rozwijają koncentrację, uwagę, rozluźniają ciało i zachęcają dziecko do ruchów potrzebnych na danym etapie, a wszystko to odbywa się w atmosferze radości, śmiechu i dobrej zabawy.

Drewniane kolejki, pojazdy mają pozytywny wpływ na rozwój motoryki dużej

Zabawki takie jak pociągi z wagonikami, drewniane kolejki, samochodziki, lawety, ciężarówki wspierają rozwój umiejętności manipulacyjnych dziecka, rozwijają zmysły, ćwiczą uwagę, uczą kolorów, kształtów, a ruch, jaki wykonuje dziecko w trakcie tej zabawy, to właśnie rozwój motoryki dużej. Przewożenie drewnianą zabawką, np. wywrotką, klocków, wykonanie kilka rundek pociągiem po torach to angażowanie jeśli nie całego ciała, to większości jego części – i to właśnie rozwój motoryki dużej, która ma pływ na inne umiejętności.

Prawidłowy rozwój motoryki dużej pozwala wykonać wiele zadań ruchowych w trakcie zajęć sportowych, tanecznych, zawodów, ćwiczeń gimnastycznych. A najlepiej ćwiczyć to wszystko właśnie w trakcie swobodnej, radosnej zabawy. Ćwiczenia, w których rozwijana jest motoryka duża, rozładowują czasem trudne, dziecięce emocje, wpływają pozytywnie na rozwój kreatywności i wyobraźni dziecięcej.

Konie na biegunach, deski do balansowania i inne

Bujaki, deski do balansowania, konie na biegunach, drewniany lajkonik to nic innego jak wspaniała zabawa, a przy tym swobodna integracja różnych partii ciała w trakcie balansowania, bujania, huśtania, podskoków, biegania, chodzenia. Tego rodzaju zabawa to najlepsza droga do rozwoju motoryki dużej, a przy tym także integracji sensorycznej. To dla dziecka również relaks, rozluźnienie, szansa na interakcje z innymi, początek miło wspólnie spędzonego czasu i rozmów.

Warto wspierać dziecko na różnych płaszczyznach. Często rozwój jednej umiejętności wiąże się z naturalnym rozwojem innych, cały proces wpiera także odpowiedni dobór zabawek i pomocy edukacyjnych.

Przykłady zabawek, które rozwijają motorykę dużą, a przy tym umożliwiają rozwój innych umiejętności to:

Deska do prasowania z żelazkiem dla dzieci

Drewniana deska do prasowania od Viga Toys usprawnia pracę dłoni, ale w trakcie nakładania ubrań na drewnianą deskę dziecko wykonuje wiele ruchów, angażuje całe swoje ciało, podobnie – prasując ubrania dołączonym do deski żelazkiem. Deska do prasowania z żelazkiem dla dzieci to rozwój motoryki dużej, umiejętności samoobsługowych, to także możliwość wcielania się w role i naśladowania dorosłych.

Drewniana kolejka z wagonikami z klocków

Kolorowa, drewniana kolejka z wagonikami do ciągnięcia od znanego producenta zabawek Viga Toys to pewność rozwoju dziecka w trakcie radosnej zabawy. W trakcie zabawy dziecko wykonuje ruchy wagonikami, przemieszcza się, wspierając prawidłowo motorykę dużą, a przy tym uwagę, czynności manipulacyjne. Drewniana zabawka wspiera proces doskonalenia chodzenia. Produkt wykonany jest z wysokiej jakości drewna, pomalowany atestowanymi farbami.

Pociąg – drewniana kolejka

Pociąg – drewniana kolejka posiada cztery płaskie platformy, na których dziecko montuje swoją lokomotywę oraz składy. Zestaw zawiera aż osiemnaście elementów. Część z nich jest kolorowa, druga – ma kolor naturalnego drewna. Wagoniki są łączone ze sobą przy pomocy koralika z pętelką, co jest dodatkową atrakcją w trakcie zabawy. Zabawka jest estetyczna, bezpieczna i atrakcyjna dla dziecka. Wspomaga proces rozwoju motoryki dużej, a przy tym myślenia logicznego, dostarcza wrażeń sensorycznych, rozwija wzrok i zmysł dotyku.

Drewniany Miś Polarny do ciągnięcia z serii PolarB

Miś polarny to zabawka wspierająca dziecko szczególnie na etapie chodzenia, zachęca do chodzenia, przemieszczania się. Drewniany, pięknie wykonany miś w pastelowej kolorystyce będzie świetną motywacją do wędrówek po mieszkaniu, domu, żłobku, na spacerze. Miś rozwija motorykę dużą, a do tego rozluźnia, wpływa na rozwój umiejętności manipulacyjnych. Seria PolarB ma w swojej ofercie inne motywy do ciągnięcia. Wszystko zależy od zainteresowań dziecka. PolarB dba o potrzeby dzieci, o detale, o rozwój dziecka, a także wygląd zabawki.

Piesek do pchania Dalmatyńczyk

Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka, dla dzieci to ulubiony pupil, który stanie się też bez wątpienia przyjacielem w ćwiczeniach sprawności ruchowej, pokonywania pierwszych w życiu większych przestrzeni. Piesek zachęci do chodzenia, schylania się, kucania – angażuje zatem ciało, wspiera rozwój motoryczny u dziecka, w tym szczególnie motoryki dużej. Zabawka sprawi dziecku wiele radości, a do tego można wybrać inną postać, jeśli zabawka do pchania się spodoba, ale dziecko chciałoby inny motyw przewodni.

Lajkonik – drewniany lajkonik do zabawy

Czy może być coś lepszego od hasania po domu czy sali przedszkolnej? Nie sądzę. Zaspokojona potrzeba ruchu dziecka jest niezwykle ważna i potrzebna. Drewniany lajkonik sprawdzi się jako prezent dla chłopców i dziewczynek. Rozwija wyobraźnię, kreatywność, uczy relacji społecznych, ale przede wszystkim rozwija sprawność ruchową. Drewniany materiał, z jakiego wykonany jest Lajkonik, to gwarancja trwałości i wysokiej jakości produktu.

Koń na biegunach - drewniany koń na biegunach

Koń na biegunach wspomaga proces prawidłowego rozwoju ciała dziecka, wpływa na odpowiednie napięcie mięśniowe i rozwój integracji sensorycznej. Konik na biegunach to ogrom frajdy, a przy tym korzystny wpływ na rozwój motoryczny dziecka, równowagi, koordynacji wzorkowo-ruchowej. Drewniany, estetyczny, starannie wykonany konik to naturalna, piękna ozdoba dziecięcego pokoju.

Kolorowy mini helikopter z klocków - drewniany helikopter

Drewniany helikopter to idealny prezent da pasjonatów pojazdów latających. Helikopter ręcznie malowany będzie się doskonale prezentował w dziecięcym kąciku. Helikopter ma ruchome śmigła, dzięki czemu zachęci do aktywnej zabawy i manipulacji. Dziecko dzięki klockom może wykonać dodatkowe konstrukcje. Zabawka drewniana zachęca do angażowania całego ciała w trakcie zabawy i wspomaga proces rozwoju motoryki dużej, ćwiczeń manipulacyjnych. Każdy przecież wie, że helikopter nie stoi w miejscu, a lata, więc dziecko musi wykonać wiele ruchów, aby zabawa nabrała wysokich lotów.

Formuła F High Speed Car - żółty drewniany samochodzik

Drewniany pojazd w kształcie bolidu jest idealny dla fanów motoryzacji i wyścigów samochodowych. Formuła F High Speed wyróżnia go spośród innych szybkich samochodzików dla dzieci tym, że w swej budowie posiada on metalowe osie, dzięki którym podczas wprawienia go w ruch zachowuje się jak na torze wyścigowym. Błyszczące kołpaki zachwycą dzieci. Zabawka zachęca do szybkiego ruchu, aktywności ciała. Wspiera w radosnej zabawie procesy motoryczne dziecka.

Duża żółta ciężarówka z naczepą - drewniany samochód zabawka

Duże ciężarówki w życiu codziennym zawsze przyciągają wzrok i uwagę dziecka, tak samo jest w przypadku zabawki. Duża, żółta ciężarówka z odpinaną naczepą z balami to początek dobrej manipulacyjnej i motorycznej zabawy. Ciężarówka składa się z kabiny oraz naczepy. Koła posiadają opony, które ulepszają ruch pojazdu. Surowe drewno jest atrakcyjne i niezwykle trwałe. Zabawa dużą, żółtą ciężarówką wspomaga aktywność dziecka zarówno pod względem kreatywności, jak i motoryki dużej, sprawności ruchowej dziecka.

Powyższy artykuł gościnnie napisały Marzena Kunicka-Porwisz oraz Aneta Grabowska - prowadzące blog zaczytana.com.pl.
Serdecznie dziękujemy!