Inny kierunek

Niejednokrotnie rodzice, wybierając zabawkę dla swej pociechy, kierują się płcią dziecka. Wyboru dokonuje się na przykład zgodnie z podziałem na dwa kolory:  niebieski i róż, ograniczając przy tym obszerny wachlarz możliwości. Czasem robimy to, biorąc pod uwagę własny gust, czasem jest to dla nas po prostu coś naturalnego, utrwalanego przez lata w naszej świadomości przez społeczne oczekiwania.

Wybierając zabawkę dla maluszka, warto kierować się po prostu zdrowym rozsądkiem.  Pamiętajmy o tym, że zabawka musi być dostosowana przede wszystkim do wieku dziecka, aby mogło ono czerpać radość z zabawy i przeżytych doświadczeń.

Dokonując wyboru spośród wielu dostępnych na rynku pomocy i zabawek, dobrze jest poświęcić chwilę na kwestię bezpieczeństwa zabawki, tj. brać pod uwagę tylko te, które posiadają stosowne atesty. Kolejna ważna wskazówka przy selekcji sposób mnóstwa dostępnych zabawek to jej funkcjonalność oraz przeznaczenie. Warto zastanowić się nad tym, na rozwoju której płaszczyzny nam zależy, ale przede wszystkim - czy to będzie dla dziecka dobre, odpowiednie do jego wieku, możliwości, czy rzeczywiście ono tego pragnie i potrzebuje.

Poszerzanie horyzontów - gwarancja rozwoju dziecka

Wiele osób zakłada, że jeśli mają synów, to powinni oni bawić się samochodami, budować tory i  tworzyć konstrukcje z klocków.  Tymczasem dla córeczek najlepsze są lalki, wózeczki, domki, przeplatanki. To wielkie uproszczenie, bo idąc tym tokiem myślenia, zapominamy o najważniejszej kwestii - o tym, że każde dziecko jest inne, wyjątkowe, niepowtarzalne. Wiele dziewczynek konstruuje niezwykłe budowle z klocków i interesuje się markami samochodów, potrafiąc wymienić z pamięci większość z nich. Wielu chłopców z kolei lubi bawić się w rodzinę, gotowanie i są chętni, aby powozić bobasa-zabawkę wózkiem, jeśli tylko dostaną taką możliwość. Zarówno jedni, jak i drudzy z czasem posiądą wiedzę na temat pojazdów, opieki nad dziećmi, troski nad innymi, odpowiedzialności, rozwiną umiejętności manipulacyjne, motorykę małą itp. Pozwólmy im to zrobić na ich zasadach, w ich własnym tempie i preferowanej kolejności.

Dlaczego jako rodzice mielibyśmy nie pozwalać na swobodny, wynikający z potrzeb dziecka, rozwój wielu umiejętności poprzez korzystanie z zabawek, które na danym etapie rozwoju są dla niego interesujące? Nawet jeśli według stereotypów nie przystoją one dziewczynce lub chłopczykowi. Jeśli chcemy, aby dziecko miało w przyszłości bogatą wiedzę o świecie, umiało odnaleźć się w różnych sytuacjach, potrafiło radzić sobie z trudnościami, które na co dzień mogą je spotkać, to wyjdźmy poza krąg stereotypów.  Pozwólmy dziecku wybrać spośród wartościowych, dostępnych na rynku zabawek i poszerzmy swoje horyzonty o zabawki, które od lat pokutują w opinii publicznej jako niepasujące dla danej płci, za to są gwarantem rozwoju naszej pociechy czy wychowanka - bo po prostu trafiają w jego gust, są dla niego atrakcyjne.

Rzeczy ważne i ważniejsze

Jeśli chcemy uczyć kolorów, pokazujmy całą paletę barw. Jeśli chcemy, aby dziecko lubiło kolory, bawmy się nimi. Jeśli chcemy, aby dziecko rozwinęło się na wielu płaszczyznach, dostarczajmy zabawek, które pomogą w kształceniu różnych umiejętności. Wiele zabawek sprawdzi się doskonale w zabawie bez względu na płeć dziecka, nie ma znaczenia, czy będzie to zabawka różowa czy niebieska. Skupmy się przede wszystkim na tym, że zabawa sprawi radość i udoskonali takie umiejętności jak rozwój motoryki małej, myślenie logiczne, kreatywność, czynności manipulacyjne, samodzielność, rozwinie zainteresowanie czytaniem i pisaniem, liczeniem, wyćwiczy pamięć oraz rozwinie mowę - te kwestie wydają się być o wiele istotniejsze z punktu widzenia rozwoju dziecka.

Warto postawić na tradycyjne zabawki, na możliwość manipulacji nimi, pozwolić na naturalne przeżywanie, doświadczanie. Starajmy się unikać grających i świecących zabawek, które dostarczają zbyt mocnych bodźców dziecku, zwłaszcza młodszemu. Tego rodzaju zabawki sprawią, że z czasem dziecko będzie musiało sobie dostarczać brakujących bodźców poprzez głośne mówienie, ściskanie i rozmaite zachowania, które społecznie nie są akceptowalne, a dziecku zabiorą wiele z pewności siebie, gdy doświadczy sprzeczności pomiędzy własnymi potrzebami a niemożnością ich zaspokojenia natychmiast.

Dobro dziecka ponad wszystko

Chcąc zadbać o prawidłowy i wszechstronny rozwój dziecka, zapomnijmy o stereotypach na rzecz podążania za indywidualnym rozwojem swojej pociechy. Warto wzmacniać mocne strony dziecka i rozwijać to, co sprawia więcej trudności. Warto pokazać maluszkowi świat przy użyciu pomocy, które będą da niego ciekawe, które będzie odkrywał z radością, nieświadomy tego, że w przyszłości i jemu przyjdzie stawić czoła rozmaitym stereotypom.

To jest to

Sklep Gruchotki posiada mnóstwo pomocy i zabawek, które doskonale sprawdzą się zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek, rozwijając przy tym wiele umiejętności potrzebnych w późniejszym życiu. Postanowiłyśmy zrobić ich przegląd, wybierając kilka, które zdecydowałybyśmy się polecić innym rodzicom. Wszystkie wymienione poniżej zabawki są bezpieczne, posiadają stosowne atesty, mają ogromną wartość estetyczną i edukacyjną, są dostosowane do możliwości dziecka na danym etapie rozwoju. Będą one wspierać wszechstronny rozwój dziecka bez względu na płeć.

Gryzak szop drewniany

Gryzak szop - drewniany gryzaczek

Gryzak wykonany z naturalnego drewna, bezpieczny dla dziecka. Gryzak szop wykonany jest w 100% z litego drewna klonowego. Jego specjalnie wyprofilowany kształt oraz idealnie zaokrąglone krawędzie pozwalają na bezpieczne masowanie dziąseł dziecka, dając ulgę podczas ząbkowania. A do tego pięknie wygląda i uczy prawidłowego chwytu, ćwiczy także palce dłoni maluszka.

Żółty bęben do pchania

Żółty bęben do pchania

Kolorowy bęben do pchania z drewna, jest idealny zarówno dla maluchów stawiających pierwsze kroki, jak i dla tych bardziej doświadczonych. Popychanie zabawki powoduje grzechotanie kuleczek wewnątrz bębna. Zabawka sprawi mnóstwo radości każdemu dziecku, będzie także wspierać rozwój zdolności motorycznych u maluchów.

Drewniana kostka Leśna przygoda

Drewniana kostka centrum aktywności - Leśna przygoda

Zabawka manipulacyjna dla dzieci od 3 lat. Oprócz tego, że dostarcza wrażeń estetycznych, posiada wiele możliwości aktywności:

  • na górze pętla motoryczna z koralikami
  • 1 bok - sorter z klockami
  • 2 bok - cymbałki z pałeczką
  • 3 bok - labirynt z ruchomym klockiem
  • 4 bok - 3 ruchome klekoczące koła

Kostka rozwija motorykę małą, myślenie logiczne, skupia uwagę, rozwija słuch, wzmacnia dziecko na wielu płaszczyznach. Zabawka posiada potrzebne atesty bezpieczeństwa i zachęci do zabawy zarówno chłopców, jak i dziewczynki. Dodatkowy atut stanowi uwielbiana przez dzieci tematyka - las i zwierzęta.

Polski Alfabet

Polski alfabet

Polski alfabet przedstawiony w niezwykle ciekawy sposób. Wszystkie literki wraz z rysunkami znajdują się na kwadratowych klockach, które obracają się na drewnianym stojaku. Małe i duże literki z jednej strony, a z drugiej obrazek, który przedstawia różności, zaczynające się w języku polskim na daną literę. To znakomity sposób na wprowadzenie dziecka w świat liter, a później ćwiczenie ich i wyszukiwanie rzeczy rozpoczynających się określoną literą. Drewniany stojak jest łatwy w przenoszeniu i dostarczy wiele radości podczas obracania kwadratów. Alfabet rozwinie w sposób naturalny mowę dziecka.

Układanka Buzia

Układanka Buzia

Drewniana układanka - przepięknie zapakowana, wykonana ze sklejki, z elementami do dopasowania w odpowiednie miejsce. Pomoc spodoba się dziecku bez względu na płeć. Pomoże poznać nowe słowa, a także będzie ćwiczyć myślenie logiczne. Podczas radosnej, manipulacyjnej zabawy dziecko ćwiczy koordynację na linii oko-ręka. Wszystkie elementy są wykonane bardzo precyzyjnie, wygodne w dopasowywaniu, bezpieczne, bo przygotowane dla  najważniejszego i najbardziej wymagającego klienta - dziecka.

Skrzynka Sylabowa

Skrzynka Sylabowa

Skrzynka Sylabowa to pomoc edukacyjna, która ułatwi naukę czytania metodą sylabową. Zestaw zawiera kafelki z samogłoskami oraz prymarnymi sylabami otwartymi, zapisanymi małymi i dużymi literami. Doskonale sprawdzi się, gdy dziecko zaczyna interesować się literami, pomoże przygotować je do niezwykle ważnej umiejętności, jaką jest czytanie.

Układanka Instrumenty

Układanka Instrumenty

Przepięknie zapakowana i przygotowana układanka, jedyna w swoim rodzaju, która w łatwy sposób uczy nazw instrumentów i daje ogrom możliwości. Ponadto dostarcza wrażeń dotykowych - dziecko zamykając oczy i dotykając instrumentów, może wyobrazić sobie ich kształt lub odgadywać, jaki instrument trzyma w ręce. Oprócz ćwiczeń manipulacyjnych dziecko ćwiczy pamięć, umiejętność dopasowywania elementów w odpowiednie miejsce, rozwija myślenie logiczne. Układanka to doskonała okazja do nauki poprzez zabawę. Spodoba się zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom.Powyższy artykuł gościnnie napisały Marzena Kunicka-Porwisz oraz Aneta Grabowska - mamy dwuipółletnich dziewczynek oraz prowadzące blog zaczytana.com.pl.
Serdecznie dziękujemy!