Rynek zabawek zdaje się już pękać w szwach, a jednak wciąż powstają kolejne propozycje dla dzieci w każdym wieku. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, często opatrują swoje produkty określeniami "edukacyjna zabawka", "nauka i zabawa", "zabawka Montessori", "kreatywne zabawki" itd. Wiedzą, że takie słowa przyciągną klientów, bo zdecydowana większość rodziców właśnie tego oczekuje od rzeczy, które kupuje swoim pociechom – ma być ciekawie, ale też edukacyjnie. Problem stanowi jednak to, że obecnie co druga zabawka zostaje opatrzona mianem edukacyjnej, choć nie zawsze ma to wiele wspólnego z rzeczywistością. W tym gąszczu propozycji łatwo się zgubić lub przeoczyć coś, co rzeczywiście jest godne uwagi. Dziś skupimy się na tym, czym warto się kierować przy wyborze zabawki dla najmłodszej grupy użytkowników – dla niemowląt.

Zabawka dla niemowlaka powinna być przede wszystkim bezpieczna dla niego, przy czym należy zaznaczyć, że kwestia bezpieczeństwa obejmuje nie tylko brak ostrych krawędzi i małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć, ale także sam dobór materiałów, z których zabawka jest wykonana. Dobrze w tej kwestii wypadają zabawki drewniane, przy czym jeśli są malowane, warto sprawdzić, czy farby posiadają odpowiednie atesty. Pamiętajmy, że niemowlak często wkłada do buzi wszystko, co trafi do rączki, podobnie jest z zabawkami.

Kolejna istotna kwestia to prostota. Na rynku można spotkać mnóstwo grająco-świecąco-śpiewających  zabawek, które niemowlakowi nie są tak naprawdę do niczego potrzebne. Co więcej, podane dziecku za wcześnie mogą spowodować przebodźcowanie, gdyż system nerwowy młodego człowieka jest jeszcze niedojrzały. Zdecydowanie lepszym pomysłem będą proste zabawki, najpierw w kontrastowych kolorach, bo wzrok malucha jest początkowo nieostry i nie odróżnia on jeszcze kolorów – w pierwszych tygodniach życia dziecko dostrzega jedynie kontrast między światłem i ciemnością. Kontrastowe karty powieszone w widocznym dla dziecka miejscu, po pierwszych około trzech miesiącach mata edukacyjna, która pomoże dziecku w odkrywaniu jego cudownych możliwości ruchowych, następnie pierwsze grzechotki czy gryzaki. Pamiętajmy – im prostsze, tym lepsze. Tutaj także dobrze sprawdza się drewno jako materiał wykonania, gdyż jest bezpieczne i trwałe.

Rozwój dziecka w tym okresie jest naprawdę dynamiczny, a właściwie dobrane zabawki mogą pomóc nam w stymulowaniu tego rozwoju, z poszanowaniem jednak dla aktualnych możliwości percepcyjnych dziecka oraz jego gotowości na przyjęcie określonej ilości i rodzaju bodźców. Poniżej przedstawiamy listę propozycji zabawek dla niemowląt, które spełniają wymienione wcześniej warunki stawiane przed produktami przeznaczonymi dla najmłodszych użytkowników.

  1. Grzechotka z pierścieniami

Klasyka – bezpieczny materiał, przyjemny w dotyku, delikatny dźwięk uderzających o siebie pierścieni, zaokrąglone elementy, niewielkie gabaryty i lekkość sprawiają, że jest to idealna zabawka dla niemowlaka, który zaczyna wykazywać zainteresowanie chwytaniem różnych przedmiotów.

  1. Drewniany pierścień

Kształt i rozmiar tego gryzaka ułatwiają jego chwycenie i trzymanie, z kolei zmienna faktura (gładkie drewno plus sznurek) wzmacnia doznania sensoryczne. Zabawka szczególnie polecana w okresie ząbkowania.

  1. Dyski rotacyjne

Oryginalny kształt zabawki pomaga w nauce chwytania oraz manewrowania przedmiotem, usprawniając przy tym motorykę małą dziecka. Doskonale sprawdza się także jako gryzaczek.

  1. Cylinder z kulką

Zabawka, która rośnie wraz z dzieckiem. Początkowo służy jako chwytak lub gryzak, następnie mobilizuje dziecko do podążania za nią, gdy powoli turlamy ją, oddalając tym samym od dziecka. Ruchomy element w postaci kulki stanowi  dodatkową wartość, gdyż dostarcza bodźców zarówno wzrokowych, jak i słuchowych.

  1. Drewniany gryzaczek Miś

Zabawka bardzo pomocna w okresie ząbkowania. Gryzak jest wykonany z litego drewna, ma zaokrąglone krawędzie, nie posiada żadnych elementów, które mogłyby zostać przez dziecko połknięte, a więc spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa. Ma także atrakcyjny dla dziecka kształt, co zachęca je do użytkowania zabawki.

Wybierając zabawkę dla niemowlaka, pamiętajmy o tym, że na wszystko w jego życiu przyjdzie jeszcze czas, a więcej nie zawsze oznacza lepiej. Najczęściej to właśnie prostota i wysoka jakość użytych materiałów będą stanowić o prawdziwej wartości zabawki dla stymulowania rozwoju dziecka w pierwszym roku życia. Tym właśnie kierujemy się, wybierając zabawki dla własnych pociech spośród szerokiej oferty produktów firmy Gruchotki.

Powyższy artykuł gościnnie napisały Marzena Kunicka-Porwisz oraz Aneta Grabowska - mamy dwuipółletnich dziewczynek oraz prowadzące blog zaczytana.com.pl.
Serdecznie dziękujemy!