Rozwój dziecka jest permanentny, a w pierwszych latach życia dziecko przechodzi wyjątkowe skoki milowe. Jego postępy są szybkie, zaskakujące choć często towarzyszą temu trudności. Czy możemy mu pomóc? Oczywiście, że tak. Dziecko najszybciej rozwija się przy rodzicach, którzy otaczają go miłością i odpowiednimi warunkami do rozwoju. Od rodziców zależy w dużej mierze, co trafi w ręce ich dziecka. Czy zabawka będzie spełniać wszystkiego wymogi bezpieczeństwa i będzie na tyle kreatywna, aby pobudzić jego wyobraźnię i twórcze działania. 

Jedną z tego typu zabawek są wszelkie układanki edukacyjne, które rozwijają dziecko na wielu płaszczyznach. Wymagają one również od dziecka nauki cierpliwości i samodzielności. Pobudzają do pracy przede wszystkim lewą półkulę mózgową. Dziecko nauczy się sprawnie rozróżniać kolory i je definiować. Rozpoznawanie kształtów nie będzie stanowić już problemu, a koordynacja wzrokowo-ruchowa przyczyni się do lepszej percepcji świata. Warto aby były to również produkty ekologiczne, wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Piramidki i sortery uczą od najmłodszych lat spostrzegawczości i wyobraźni. Już maluchy mogą poznawać i stymulować swoją ciekawość świata. Dziecko podczas zabawy ma możliwość zaprezentowania swoich rozwiązań. Chyba wszyscy kojarzymy takie piramidki i sortery, dają one dużo zabawy i przyjemności z dochodzenia do celu. Rozwiją także zdolności manualne. Układanki logiczne spodobają się starszym maluchom. Rozwój logicznego myślenia ma znaczący wpływ na to jak w przyszłości dziecko będzie sobie radzić na przykład ze ścisłymi przedmiotami.

Bardzo ciekawą propozycją pod kątem rozbudzania dziecięcej wyobraźni są zabawkowe pojazdy: drewniane samochodziki, kolejki z drewnianych klocków i inne. Ich różnorodne kształy, wzory i kolory dają dzieciom nieograniczone wręcz możliwości zabawy. Zabawkowe karetki, samochody policyjne, wozy strażackie, wielkie ciężarówki, samochody wyścigowe - to tylko kilka z wielu możliwości. Takie zabawki zapadają w pamięć!

Dzieci bardzo szybko chłoną wiedzę i uczą się. Wystarczy im to umożliwić. Dobierając dla nich zabawki pamiętajmy zawsze o wieku do jakiego zostały przeznaczone i i ich indywidualnych cechach. Czas spędzony z takimi zabawkami sprawi, że dziecko już nigdy nie będzie się nudzić, a będzie szukać nowych wyzwań. Nauczy się pokonywać trudności, a wiedza będzie dla niego zawsze dostępna. Nie tylko dzieci się rozwijają, wszyscy się rozwijamy przez całe życie. To co otrzymamy w dzieciństwie przekłada się potem na nasz rozwój osobisty. Warto o tym pamiętać przy wyborze odpowiednich zabawek dla naszych dzieci. 

Szukajmy tych prostych, unikatowych, które w swojej prostocie sprawiają, że dziecko nauczy skupiać swoją uwagę na tym, co istotne. Umiejętność koncentracji przyda się na każdym etapie życia. Sięgajmy po to, co jest nie tylko ładne dla oka, ale przyniesie wielowymiarowe korzyści dla dzieci w przyszłości.